Artur Wielgołaski - wywiad z kandydatem do Rady Dzielnicy Białołęka

Artur Wielgołaski kandyduje z 1 pozycji w Okręgu 2 jako bezpartyjny kandydat do Rady Dzielnicy Białołęka z listy nr 23 KW Inicjatywa Mieszkańców Białołęki.

Na początek prosimy kilka słów o Panu.

Od wielu lat jestem związany z lokalnym Stowarzyszeniem Inicjatywa Mieszkańców Białołęki,
w którym do dziś pełnię funkcję Prezesa Zarządu. Ponadto jestem założycielem sąsiedzkiej grupy na facebook’u „Białołęka - moja dzielnica”.
Od lat intensywnie angażuję się w działalność społeczną i charytatywną. Aktywnie działam na rzecz naszej dzielnicy oraz poprawy jakości życia mieszkańców.
Jestem organizatorem pierwszych obchodów na Białołęce z okazji Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wielokrotnie organizowałem i koordynowałem zbiórki charytatywne dla dzieci i młodzieży z białołęckich Domów Dziecka oraz bezdomnych zwierząt. Wielkim wyróżnieniem było odznaczenie przez Komendanta Głównego Straży dla Zwierząt w Polsce medalem „Za zasługi w obronie praw zwierząt”. Jestem współorganizatorem akcji doświetlenia kilkunastu białołęckich ulic „Rozświetlmy Białołękę” oraz zbiórki podpisów na rzecz remontu ul. Kołacińskiej.
W zeszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego zwyciężyły moje projekty: montaż lustra drogowego na skrzyżowaniu, instalacja tzw. „kocich oczek” oraz „psich stacji”. Jestem również aktywnie działającym członkiem założycielem Białołęckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi „Biało-Krewka”. Nieskromnie mogę powiedzieć, iż jestem społecznikiem z przekonania i z pasji.

Dlaczego kandyduje Pan do Rady Dzielnicy?

Leży mi na sercu dobro mieszkańców naszej dzielnicy i pragnę im służyć swoją wiedzą, doświadczeniem oraz ciężką pracą. Jako bezpartyjny kandydat kandydujący z ramienia Stowarzyszenia Inicjatywy Mieszkańców Białołęki (IMB) pragnę działać w imieniu i na rzecz mieszkańców dzielnicy Białołęka. Moim nadrzędnym celem jest działanie na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców dzielnicy i jej zrównoważonego rozwoju. Po wielu miesiącach rozmów i spotkań z mieszkańcami, powstał mój program „Sąsiedzka Białołęka”.

Bardzo ciekawa nazwa…

Sąsiedzka Białołęka - to program działania, który został opracowany przy udziale samych mieszkańców - naszych sąsiadów, bowiem mówią głośno o swoich potrzebach i problemach. Doświadczony społecznik potrafi umiejętnie działać wsłuchując się w głos mieszkańców. Nasza wspaniała Dzielnica zasługuje na to, by w jej rozwój zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy, całym sercem oddani Białołęce.

Gdyby został Pan radnym to jakie działania podejmie Pan najpierw?

Moim priorytetem będzie:
- walka o powstanie Parku Botewa
- budowa stacji Metra na Tarchominie w okolicach skrzyżowania ul. Świderskiej i Ćmielowskiej
- remont nawierzchni i budowa chodnika na ul. Pasłęckiej oraz utworzenie miejsc parkingowych w okolicach Przedszkola
- rozwój edukacji i opieki nad dziećmi i młodzieżą (zajęcia pozalekcyjne, powstanie więcej żłobków i przedszkoli)
- bezpieczeństwo i komfort najmłodszych w drodze do szkoły (doświetlone i właściwie oznakowane chodniki oraz przejścia dla pieszych)
- ułatwienie seniorom i osobom niepełnosprawnym poruszanie się po dzielnicy,
- stworzenie miejsc umożliwiających integrację seniorów (park, Centrum Seniora)
- utworzenie Białołęckiego Centrum dla Osób Niepełnosprawnych (przygotowanie do życia, pracy i samodzielności, domy treningowe, Warsztaty Terapii Zajęciowej) oraz dostosowanie dzielnicy dla potrzeb osób niepełnosprawnych
- zagospodarowanie terenu wzdłuż Kanału Żerańskiego

A co zaproponuje Pan mieszkańcom z Pańskiego okręgu wyborczego?

Od kilkunastu lat jestem związany z Białołęką, dlatego szczególnie bliska jest mi jej problematyka. Wierzę, że dialog i działania pozwolą na skuteczne rozwiązanie problemów naszej Dzielnicy. Uważam, że każdy mieszkaniec jest ważny i zasługuje na godne życie w przyjaznym sobie otoczeniu. Chcę zabiegać o realizację potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Moim mottem jest być zawsze blisko ludzi- dlatego głęboko wierzę, że tylko razem możemy zmienić Białołękę. Marzy mi się stworzenie przyjaznego Samorządu Obywatelskiego, rozumiejącego potrzebę aktywności mieszkańców dla dobra wspólnego i rozwoju naszej dzielnicy, takiej „Naszej Małej Lokalnej Ojczyzny”. Na pewno będę wsłuchiwał się w głosy mieszkańców i występował z propozycjami, które od nich usłyszę. Z mieszkańcami należy rozmawiać, tak jak robiłem to do tej pory. O sprawach, które dotyczą ludzi bezpośrednio, o dziurawej jezdni, zepsutej sygnalizacji czy jej braku. O bezpieczeństwie na osiedlu, zarośniętych krzakach. Tym powinni zajmować się lokalni politycy. I wywiązywać się z wyborczych obietnic. Mam nadzieję, że mieszkańcy Białołęki dadzą mi szansę i przekonają się czy potrafię wywiązać się z moich wyborczych obietnic.

Jak wyobraża sobie Pan Białołękę za 10 i za 20 lat?

Wyobrażam sobie Białołękę jako Dzielnicę, w której program wyborczy nie będzie jedynie zbiorem życzeń nie do spełnienia i kolejną obietnicą realizacji rzeczy niemożliwych. Widzę Białołękę jako dzielnicę szybko rozwijającą się, bezpieczną, przyjazną dla rodzin z dziećmi, młodzieży, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Dzielnicę do której jej mieszkańcy będą zawsze chętnie wracać po pracy. 

Dziękuję za rozmowę.


LISTA NR 23png

Dzik jest dziki, czyli jak uniknąć ataku?

W samej Warszawie żyje około 1000 dzików i nie trudno o spotkanie ich w mieście. Podczas spacerów mieszkańcy mogą się natknąć na stada dzików. Podpowiadamy jak należy się zachować w sytuacji, kiedy dojdzie do takiego spotkania.

Dzik ma bardzo słaby wzrok i dobry słuch. Warto o tym wiedzieć, kiedy spotkamy go w lesie.
Dziki w poszukiwaniu pożywienia coraz częściej opuszczają lasy i nie tylko zbliżają się do miasta, ale zdarza im się zapuszczać miejskimi ulicami między zabudowania. Zwłaszcza jeśli mają problemy ze znalezieniem pożywienia, a niewłaściwie i długo przechowywane przez ludzi odpadki zapewniają łatwy do zdobycia i łakomy kąsek.

Pamiętajmy, że spotkanie z dzikiem nie należy do bezpiecznych mimo, że niektóre do nas podchodzą i wydają się być oswojone i niegroźne.

Przede wszystkim nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, tylko stać w bezruchu lub powoli oddalić się w innym kierunku. Najgorszą reakcją jest ucieczka, bo może ona sprowokować dzika do ataku. Szczególnie trzeba mieć się na baczności przy spotkaniu lochy z młodymi. Oczywiście odpada dotykanie, głaskanie czy też straszenie lub drażnienie dzików, nawet jeśli wydają się spokojne i oswojone. Nie próbujmy ich przepędzać ani szczuć psami. Jeżeli nie będziemy ich niepokoić, nic nam nie zrobią. Natomiast aby zminimalizować ryzyko spotkania, należy unikać wszelkiego rodzaju skrótów z dala od zabudowań.

Dokarmiając dzikie zwierzęta, uczymy je, że w mieście można łatwo zdobyć pożywienie. A kiedy przestaniemy je dokarmiać, zaczną same go szukać, niszcząc naszą okolicę.

zdj. pixabay

Zmiana czasu z zimowego na letni. Już w ten weekend przestawiamy zegarki!

Już w ten weekend czeka Nas zmiana czasu z zimowego na letni. Tym razem przestawiamy zegarki o godzinę do przodu.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca pośpimy o godzinę krócej.
Zegarki przestawiamy z godziny 2.00 na godzinę 3.00

Zmiana czasu - skąd się wzięła?

Zmiana czasu była opisywana już przez Benjamina Franklina, jednak dopiero w czasie I wojny światowej zaczęto przestawiać zegarki. Zmianę czasu jako pierwsi przetestowali Niemcy, również na okupowanych przez siebie terenach. Niedługo później zmiany czasu zaczęto dokonywać w Wielkiej Brytanii i USA. Była ona motywowana chęcią zaoszczędzenia paliwa potrzebnego do produkcji prądu. W Polsce zmianę czasu stosuje się nieprzerwanie od 1983 roku. W Europie zegarki przestawiają wszyscy oprócz Islandii, Białorusi i Rosji.

Oblężenie sklepów w sobotnie popołudnie.

Na jednej z warszawskich grup społecznościowych FB czytelniczka, która w zeszłą sobotę wybrała się na zakupy opisała swoją reakcję na  ilość czasu, jaki musiała poświęcić na zakupy.

„Wygląda na to, że z powodu wolnej niedzieli zakupy skumulowały się w sobotę. Właśnie od kilkunastu minut stoję w kolejce do kasy na Grochowie i mam czas napisać tę wiadomość. Gdzie indziej kupuję pieczywa, gdzie indziej wędlinę, a gdzie indziej artykuły dla dzieci. W tej chwili zakupy zajmują mi już o godzinę więcej niż powinny, a to jeszcze nie koniec!” – żali się Czytelniczka.

„Nie każdy ma możliwość zrobienia zakupów w tygodniu. Ta sytuacja mnie denerwuje i frustruje. Ludzie są mocno zniecierpliwieni przez co cała – miła dotychczas atmosfera sobotnich zakupów odeszła w niepamięć. Czekam aż wszystko wróci do normalności” – dodaje sfrustrowana czytelniczka.

zdj.fb

Godzina dla ziemi. Przygasną światła.

Tegoroczna godzina dla ziemi wypada w sobotę 24 marca. Wtedy też, dokładnie na 1 godzinę zgasną światła zarówno w gospodarstwach domowych jak i w budynkach użyteczności publicznej, sklepach oraz galeriach handlowych.

W Warszawie do akcji w tym roku przyłączą się Arkadia, Galeria Mokotów i Galeria Wileńska. Dokładnie o godzinie 20:30 światła w wymienionych obiektach jedynie przygasną.

W tym roku godzina dla ziemi odbędzie się pod hasłem „Ratujmy serce Karpat." Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem ochrony Puszczy Karpackiej.

zdj. pixabay

Basen na Inflanckiej znów otwarty.

Wyremontowany basen, nowoczesna stacja uzdatniania wody, nowy system wentylacji, a także nowe atrakcje wodne - to efekt modernizacji pływalni w ośrodku "Inflancka".

Jak podaje ratusz, pływalnia przy Inflanckiej zmieniła się nie do poznania. Jednym z najważniejszych elementów remontu była modernizacja stacji uzdatniania wody i wymiana starych filtrów. Dzięki temu uda się zachować prawidłowe parametry wody basenowej.

Na terenie pływalni pojawiło się także nowe oświetlenie, liny, słupki startowe, panele nawrotowe, drabinki oraz schody zejściowe, a obszar objęty inwestycją został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Oprócz możliwości pływania mieszkańcy warszawy będą mogli skorzystać też z jacuzzi oraz wodnego toru przeszkód i odnowionej zjeżdżalni. W ośrodku przy Inflanckiej oprócz pływalni znajduje się też 90-metrowa sala fitness, a także profesjonalna siłownia.

Z okazji zakończenia modernizacji części basenowej na niedzielę 18 marca przygotowano specjalne atrakcje. Tego dnia 90-minutowy bilet wstępu będzie kosztował tylko symboliczną złotówkę, a na wszystkich chętnych czekają m.in: test umiejętności pływackich, rozmowa z ratownikiem i specjalny pokaz ratownictwa wodnego, a także gry i zabawy.

zdj. Urząd Miasta

Osiedla Warszawy – Port Żerański

W piątek 9 marca zakończył się pierwszy etap projektu Osiedla Warszawy. Były to trzydniowe warsztaty zorganizowane w dniach 7-9 marca 2018 roku, w których brała udział ograniczona liczba interesantów z trzech strony: miasta, prywatnych inwestorów oraz społeczników miejskich.

Uczestnicy próbowali znaleźć wspólną wizję zagospodarowania obszarów Portu Żerańskiego, czemu towarzyszyły duże emocje. W efekcie trzydniowej pracy udało się ustalić obszary bezsporne, jak m.in: most pieszo -rowerowy, ścieżki rowerowe, tereny sportu i rekreacji, obszary zieleni urządzonej i nieurządzonej, ścieżki i obiekty edukacyjne, drobne usługi, co zostało naniesione na makietę.
Zabudowa mieszkaniowa, która miałaby powstać na terenie unikatowego obszaru Portu Żerańskiego nie budziła zadowolenia mieszkańców, którzy preferowali przeznaczyć teren na zieleń, sport, rekreacje, funkcje kulturalne, społeczne i edukacyjne. Podczas konsultacji Radna Dzielnicy Białołęka z ramienia IMB poruszyła temat konieczności jak najszybszego skomunikowania obszaru Żerania transportem szynowym. „Niezwłoczna realizacja projektu budowy tramwaju w tej części Białołęki spotkała się z dużym zrozumieniem i aprobatą Pani Dyrektor oraz innych pracowników biura Architektury i Planowania Przestrzennego” – mówi radna.
Kolejnym etapem są konsultacje społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się nt. swojej wizji zagospodarowania terenu.
Konsultacje odbędą się w Urzędzie Dzielnicy Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 w dniach:
- 17 marca (godz. 11:00 – 15:00)
- 22 marca (godz. 16:00- 20:00) 
oraz w Żłobku nr 58 przy ul. Krzyżówki 24 w dniu:
- 27 marca (godz.16:00 – 20:00).

Serdecznie zapraszamy.

Utrudnienia w Warszawie.

1 Marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia spodziewamy się marszów i zgromadzeń, a to spowoduje spore utrudnienia na ulicach Warszawy.

Już ok. godz. 11 możliwe jest wstrzymanie ruchu na trasie: Al. Jerozolimskie (jezdnia prowadząca w kierunku mostu Józefa Poniatowskiego na odcinku ronda gen. Ch. de Gaulle’a do muzeum) – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska.

Natomiast w godzinach 15-17 na czas organizacji zgromadzenia czasowo wyłączona z ruchu będzie Rakowiecka na odcinku od al. Niepodległości do Kazimierzowskiej.

Ponadto na czas zgromadzeń publicznych i przemarszów czasowo wstrzymany będzie ruch na ulicach:

1) w godzinach 13-14.30 odbędzie się zgromadzenie na ulicy 11 Listopada, a następnie przemarsz ulicami: Szwedzką - Strzelecką - Namysłowską (przed Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach);

2) w godzinach 16.30-18.00 odbędzie się zgromadzenie na ulicy Cyryla i Metodego, a następnie przemarsz na trasie: św. Cyryla i Metodego - Jagiellońska - Okrzei - Sierakowskiego;

3) w godzinach 17-18 odbędzie się zgromadzenie na ulicy Świerszcza (we Włochach);

4) w godzinach 19.30-20.30 odbędzie się przemarsz na trasie: plac Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście - pl. Zamkowy - Świętojańska;

5) w godz. 19-22 odbędzie się zgromadzenie na Rakowieckiej, a następnie przemarsz na trasie: Rakowiecka - Puławska - plac Unii Lubelskiej - aleja Szucha - Aleje Ujazdowskie - plac Trzech Krzyży.

Pasażerowie muszą przygotować się na liczne zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Około godziny 11- 12 na rondzie de Gaulle’a nastąpi krótkotrwałe wstrzymanie ruchu tramwajowego (na około 3-5 minut) na czas przejścia uczestników przemarszu. W związku z tym na objazdy zostaną skierowane autobusy linii: 102, 105, 107, 111, 116, 117, 127, 128, 158, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 521, E-2.

W trakcie przemarszów na Pradze swoje trasy zmienią autobusy linii: 135, 162, 176, 212 i 509. Natomiast wieczorem na Mokotowie objazdami pojadą autobusy linii: 107, 108, 116, 118, 119, 127, 131, 138, 159, 166, 167, 168, 171, 180, 195, 222, 501, 503, 517, 518, 519, 522. Na czas wstrzymania ruchu tramwajów trasy zmienią linie: 4, 10, 14, 18 i 35.

zdj. polska-zbrojna

Nie bądźmy obojętni!

Obecna pora roku powoduje, że na dworze robi się coraz chłodniej. Temperatura oscyluje około zera stopni Celsjusza, a będzie coraz zimniej. Wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten przeważnie dotyczy osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Ale nie tylko, zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.

Nie przechodźmy obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy np. leżących w parkach czy na działkach. Często mylne jest przekonanie, że jedynym powodem takiego zachowania jest ich stan trzeźwości. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

Policja informuje, iż każdego roku na terenie kraju odnotowuje się przypadki zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest ujemna temperatura, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.

Funkcjonariusze oraz Strażnicy Miejscy w okresach jesienno-zimowych podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu wychłodzenia. Kontrolowane są miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, m. in. klatki schodowe, piwnice budynków mieszkalnych, opuszczone budynki, a także ogródki działkowe. Współpracują także z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym.

Apelujemy, jeśli nie możemy pomóc sami, to bez wahania dzwońmy w takich sytuacjach do właściwych służb pod numery 112, 997 lub 986. Najważniejsze jest to, by dokładnie opisać miejsce przebywania zagrożonej wychłodzeniem osoby.

Jeśli posiadają Państwo informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych prosimy, aby przekazywać je do właściwych instytucji, także Policji. Pamiętajmy, że czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie.

zdjęcie: policja.pl

Rolling Stones zagrają na Narodowym

The Rolling Stones zagrają w Warszawie. W lipcu Mick Jagger i jego kompani wystąpią na Stadionie Narodowym. Informacja pojawiła się już na oficjalnej stronie zespołu.

Wizyta w Warszawie będzie ostatnią odsłoną trasy koncertowej po Europie. Odbędzie się pod hasłem "Stones - No Filter". Koncert na Stadionie Narodowym zaplanowano na niedzielę 8 lipca.

Zgodnie z opublikowanym na stronie harmonogramem, trasa rozpocznie się 17 maja w Dublinie, potem zespół zawita do Londynu (gdzie zagra dwukrotnie), Manchesteru, Edynburgu i Cardiff. Następne koncerty Stonesi dadzą w Berlinie, Marsylii, Stuttgarcie i Pradze.

Organizator zapowiada, że muzycy uraczą fanów żelaznym zestawem klasyków takich, jak "Satisfaction", "Paint It Black", "Jumpin Jack Flash", "Tumbling Dice", "Doom & Gloom" czy "Brown Sugar", ale nie zabraknie też nowszych przebojów.

Organizatorzy zapowiadają też "spektakularną oprawę wizualną i produkcyjną".

Przedsprzedaż biletów na warszawski koncert rozpocznie się w czwartek 1 marca, o godz. 10.00 w internecie. Do otwartej sprzedaży trafią w piątek 2 marca, o godz. 10.00. Ceny zaczynają się od 395 złotych.  

Szpital "Attis" zagrożony...

Planowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany legislacyjne, które zakładają budowę tzw. „sieci szpitali” i ich finansowania w sposób zryczałtowany stanowią zagrożenie dla wolskiej placówki medycznej – Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS.

Centrum ATTIS zapewnia opiekę medyczną dla ponad 20 tys. mieszkańców Woli. Na terenie placówki działa Stacjonarny Oddział Rehabilitacji i Przychodnia Medycyny Pracy. W listopadzie 2016 roku Centrum ATTIS wdrożyło projekt kompleksowej, zindywidualizowanej opieki onkologicznej dla kobiet.

W ocenie Rady Dzielnicy Wola należy podjąć działania mające na celu umożliwienie dalszej bezpiecznej i stabilnej działalności tych placówek.

Zaniepokojone sytuacją są również związki zawodowe, które działają przy Centrum ATTIS. Związkowcy podkreślają, że wejście w życie „sieci szpitali” doprowadzi do tego, że Centrum ATTIS pozbawione zostanie prawa do wykonywania działalności leczniczej ze środków publicznych.

Dzielnica Wola jest również przeciwna możliwej likwidacji Centrum ATTIS. Tłumacząc, iż placówka ta od 45 lat świadczy usługi medyczne i hospitalizuje ponad 9 tys. pacjentów rocznie.
Niedawno na forum fb pojawiła się petycja online, której autorem jest Kamil Giemza,  o treści:

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni groźbą likwidacji publicznego Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w związku z brakiem kontraktów w zakresie leczenia szpitalnego od dnia 1 kwietnia 2018 r. oraz w zakresie leczenia ambulatoryjnego od dnia 1 lipca 2018 r. Nowo utworzony Zakład Onkologii Kobiecej mimo pozytywnych ocen uzyskanych od wszystkich organizacji i instytucji zajmujących się problematyką onkologii kobiecej oraz rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odmawia zakontraktowania świadczeń onkologicznych, które mogłyby być realizowane w doskonale przygotowanym do tego Zakładzie Onkologii Kobiecej w Centrum ATTIS. W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne i dostęp do kompleksowego leczenia onkologicznego stanowczo domagamy się zawarcia przez NFZ umowy na świadczenia w zakresie onkologii kobiecej w Centrum ATTIS.

MOW NFZ uchylając się od zawarcia kontraktów poprzez nieogłaszanie konkursów na świadczenia w zakresie lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego uniemożliwi leczenie tysięcy pacjentów. Brak kontraktów z MOW NFZ nieuchronnie doprowadzi do likwidacji Centrum ATTIS i 280 miejsc pracy.

Domagamy się od NFZ dalszego finansowania działalności leczniczej przez publiczne Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. we wszystkich realizowanych zakresach szpitalnych i ambulatoryjnych, finansowania gwarantującego godne wykonywanie świadczeń zdrowotnych".

Zachęcamy do podpisania powyższej petycji, która dostępna jest pod linkiem. https://www.petycjeonline.com/szpital_attis_musi_zosta


Materiał na podstawie informacji UD Wola


Brutalne pobicie. Mężczyzna szuka świadków zdarzenia!!!

W nocy z piątku na sobotę 9/10 lutego br. Radosław Tuch został pobity w jednym z warszawskich klubów. Teraz szuka świadków tego zdarzenia.

Pobity mężczyzna dodaje, iż do zdarzenia doszło w Klubie Teatro Cubano, mieszczącym się przy ulicy Fredry 6. Pan Radosław został pobity nad ranem, o sprawie poinformował za pośrednictwem Facebooka. Zamieścił swoje zdjęcia i pragnie, "aby oprawców sięgnęła ręka sprawiedliwości".
Poniżej zamieszczamy wpis p. Radosława.

https://www.facebook.com/radoslaw.tuch/posts/10159935885635456

Więcej stacji Veturilo w stolicy.

Jak się właśnie dowiedzieliśmy w Warszawie powstaną nowe lokalizacje stacji Veturilo, które powstaną przy współpracy PKN ORLEN z Nextbike Polska.

Na przełomie marca i kwietnia zostaną one uruchomione na 9 stacjach paliw zlokalizowanych w różnych częściach Warszawy. Dziesiąta stacja rowerowa stanie przed budynkiem Koncernu przy ul. Bielańskiej. Obok niej zostanie uruchomiona również stacja rowerów elektrycznych. Łącznie do systemu Veturilo zostanie włączonych 100 standardowych i 10 elektrycznych jednośladów.

Nowe stacje Veturilo zostaną zlokalizowane na stacjach ORLEN:

ul. Migdałowa 2

ul. Powsińska 14

ul. Chodakowska 35

ul. Wersalska 3

Al. Solidarności 100

ul. Śródziemnomorska 2

ul. Filomatów 6

ul. Obozowa 14

ul. Wydawnicza 72

ul. Bielańska 12 (przed budynkiem PKN ORLEN: stacja rowerów standardowych oraz stacja rowerów elektrycznych).

Informacje uzyskane ze strony veturilo.waw.pl

Wielka awaria prądu w Warszawie!

13 lutego okazał się niefortunny dla części mieszkańców Warszawy.

W okolicach  godz. 10 do trzech dzielnic Warszawy nie docierał prąd. Utrudnienia dotyczyły Mokotowa, Ursynowa oraz Wilanowa. Panował wielki chaos, nie działała sygnalizacja świetlna, nie kursowało metro, a tramwaje jeździły ze sporymi opóźnieniami. Mieszkańcy stolicy byli zdezorientowani. Problemy miały miejsce też w biurach i sklepach.  Jak wytłumaczył dostawca energii, awarię spowodowało uszkodzenie kabla.

Kodeks Pracy czeka rewolucja!

Szykuje się niemała rewolucja w prawie pracy. Będziemy pracować dłużej, także w niedzielę i odrobimy przerwę na papierosa.

We wrześniu 2016 roku została powołana Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, której członkowie obecnie pracują nad zmianami w prawie pracy. Komisja ma wprowadzać w życie przepisy, które postaramy się Wam co nieco przybliżyć.

Będziemy pracować dłużej
Aktualnie tydzień pracowniczy osoby zatrudnionej na etacie wynosi 40 godzin. Po wprowadzeniu zmian, ta liczba miałaby się zwiększyć do 48 godzin. Nowymi przepisami zostaliby objęci twórcy, pracownicy mobilni oraz osoby pracujące w trybie zadaniowym.

Zostaniesz dłużej w pracy
Propozycją, która także wzbudzi sporo emocji jest możliwość wydłużenia pracownikowi dnia pracy przez pracodawcę w okresie, kiedy na oferowaną przez niego usługę jest wzmożony popyt. Wtedy bez ustalenia tego osobną umową, pracodawca może zwiększyć pracownikowi wymiar pracy. To oznacza, że pracownik zostałby na nadgodziny, ale nie otrzymałby za nie pieniędzy od razu. Trafiałaby one na konto powiernicze pracodawcy, gdzie czekałyby na moment, w którym firma zacznie przeżywać kryzys, a koniunktura się odwróci. Wtedy pracodawca może zmniejszyć pracownikowi wymiar pracy lub w ogóle zwolnić go z obowiązku wykonywania pracy, a środki z tego rachunku byłyby rekompensatą finansową.

Praca w niedziele
Istnieje propozycja by każda firma mogła zwrócić się do pracownika z prośbą o przepracowanie sześciu niedziel w roku. W firmach zatrudniających powyżej 51 osób pracownik musiałby wyrazić na to zgodę, ale w mniejszych firmach, przepracowanie trzech niedziel w miesiącu byłoby obowiązkowe.

Wychodzisz na papierosa? Zostaniesz dłużej w pracy!
Do tej pory wyjście na papierosa kojarzyło się z darmową przerwą. Teraz ma to się zmienić. Czas, który pracownik poświęca na wypalenie papierosa poza budynkiem firmy będzie sumowany, a pracodawca będzie mógł poprosić pracownika o pozostanie dłużej w pracy i odpracowanie tych przerw. Co więcej, pracownik nie otrzyma za ten czas wynagrodzenia za nadgodziny.

Niewykorzystany urlop?
W kwestii urlopów komisja proponuje znieść obecnie obowiązujący podział, czyli 20 dni urlopu dla osób o stażu do 10 lat pracy i 26 dni powyżej tego okresu. Ma być jednakowo dla wszystkich. A to dlatego, że praca na umowę-zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego. Komisja rozważa też rozwiązanie, by urlop trzeba było wykorzystać w danym roku kalendarzowym, nie można by go „chomikować”. W wyjątkowych sytuacjach mógłby przejść na rok następny. - Ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale przepisy mają wzmacniać uprawnienia kierownicze pracodawcy - mówi prof. UKSW Monika Gładoch, kierownik katedry prawa pracy. - W planie urlopowym strony powinny ustalić urlop tak, by przesunąć go można było tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli miałby być przesunięty, musiałby być szybko wykorzystany. Zasadniczo byłoby niemożliwe, żeby pracownik powiedział, że nie chce iść na urlop.

Nowe rodzaje umów
Nowością będzie zatrudnienie nieetatowe - czyli doraźne, kiedy pracodawca nie musi nam zapewnić pracy, ma nas na liście chętnych i podpisuje umowę wtedy, kiedy akurat potrzebuje pracowników. Pracownik będzie miał prawo odmówić przyjęcia takiej pracy, mimo zgłoszenia się.
Innym proponowanym rozwiązaniem jest umowa na czas wykonywania konkretnej pracy. Na nowo ma zostać zdefiniowane samozatrudnienie.

Bardziej elastyczny czas
W kwestii czasu pracy komisja proponuje bardziej elastyczne formy. Chodzi o to, by pracodawca mógł dostosować czas pracy do potrzeb firmy. - To musiałoby być uzgodnione ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników - wyjaśnia ekspertka. W grę wchodzą różne formy nietypowej organizacji czasu pracy, z zachowaniem wymaganych godzin odpoczynku.

Praca w domu
Jedną z propozycji jest „praca domowa” - mini telepraca. To możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie można pracować w domu.

Zmiany w premiach
Resort szykuje wielkie zmiany także w przypadku premii uznaniowych. Ministerstwo chce ograniczyć uznaniowe składniki pensji, a nowy Kodeks Pracy ma uregulować jaki procent części wynagrodzenia będzie uzależniony od decyzji pracodawcy.

zdj. pixabay

Możecie pomóc!

Ponad 90-letni mieszkaniec Warszawy wraz z ciężko chorą żoną i psem mieszkają przy ul. Grzybowskiej.
Zgłoszenie otrzymaliśmy od czytelnika, który zwrócił uwagę na wpis FB Fundacji Zwierzęca Polana  o następującej treści:

„Kochani ludzie z Warszawy!
Sprawa jest. Na ul. Grzybowskiej w centrum Warszawy mieszka ponad 90 letni pan wraz z bardzo chorą żoną i psem. Pan nie chce oddać psa, kocha go ponad życie i uważa, że bez psa umrze. Więc! szukamy chętnych ludzi do pomocy! do spacerów z psem”

– apeluje Fundacja Zwierzęca Polana.

„Niedługo pani pójdzie do domu opieki i pan zostanie sam. Nie chcemy aby jedyny towarzysz chorego, starszego człowieka został mu zabrany, ale nie mozemy pozwolić aby pies cierpiał a tak się dzieje kiedy pan się źle czuje i z nim nie wychodzi. Pan potrzebuje też pomocy ale to postaramy się załatwić z opieką społeczną. Więc! kto ma czas aby wyjść z psem? Zrobimy grafik i rozpiszemy dyżury. Są chętni z centrum?
Odezwijcie się do nas!

Na zdjęciu pies o pomoc dla którego prosimy”

W załączeniu post Fundacji

https://www.facebook.com/FundacjaZwierzecaPolana/posts/1600028200074557

Zmiany na Szwedzkiej i Al. Solidarności.

Skrzyżowanie al. Solidarności i ul. Szwedzkiej przejdzie przebudowę.

ZDM informuje, iż zakres prac jest duży, a po przebudowie skrzyżowanie zmieni się nie do poznania.

Proponowana koncepcja przebudowy zakłada uproszczenie skrzyżowania. Zlikwidowana zostanie wydzielona jezdnia do skrętu w prawo w ul. Szwedzką, zaś ul. Wileńska zostanie „zaślepiona” aby uniemożliwić wlewanie się ruchu tranzytowego w wąskie uliczki Pragi. Dzięki takiemu uproszczeniu układu skrzyżowania, możliwe będzie wydłużenie poszczególnych faz sygnalizacji. Drugą dużą zmianą będzie wyznaczenie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów wzdłuż al. Solidarności. W ten sposób droga dla rowerów zyska ciągłość, zaś piesi nie będą zmuszeni nadkładać drogi i dwa razy czekać na zielone światło. Ponadto, wydłużony zostanie lewoskręt w ul. Szwedzką, zaś wylot ul. Szwedzkiej zostanie poszerzony. 

Szczegóły planowanej przebudowy ZDM zaprezentuje mieszkańcom na spotkaniu informacyjnym 19 lutego (poniedziałek), godz. 17.30 w Praskiej Światotece przy ul. Szwedzkiej 6. 

Materiał opracowany na podstawie informacji ZDM

Kilkanaście warszawskich ulic do remontu.

Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na wykonawców 11 warszawskich ulic. Prace mają się odbyć wiosną i latem.
Zakres remontów będzie obejmował nie tylko weekendowe frezowanie, ale też większe prace polegające na wymianie podbudowy, naprawę chodników oraz wprowadzenie zmian w organizacji ruchu.
Wspomniane prace będą odbywały się na:
Czecha - Trakt Brzeski, na odcinku od Kajki do Raczkiewicza.
Powsińskiej (prace będą prowadzone na dwukilometrowym odcinku od Idzikowskiego do Nałęczowskiej).
Podleśnej (droga na odcinku od Gwiaździstej do Marymonckiej ma zyskać nową nawierzchnię wraz z podbudową). Wzdłuż ulicy wyznaczone zostaną nowe przejścia: przy skrzyżowaniach z Lektykarską (po zachodniej stronie), Klaudyny (po zachodniej i wschodniej stronie) oraz na wysokości Marii Kazimiery.
- Lindleya
(na odcinku Koszykowa - Al. Jerozolimskie).
- Odyńca
(
od Puławskiej do Niepodległości).
- Krasińskiego
(od Broniewskiego do Powązkowskiej).
- Jagiellońskiej
(od ronda Starzyńskiego do Platerówek).
- Łukowskiej
.
- Międzyborskiej
(od Turbinowej do Stanisława Augusta).
- obu jezdniach Wału Miedzeszyńskiego (od Fieldorfa do Afrykańskiej).
- Spalinowej
. 
Dokładnego harmonogramu prac jeszcze nie ma. Poznamygo po wyborze wykonawców i dopełnieniu wszelkich formalności. Jednak drogowcy zapowiadają, że wszystkie wyżej wymienione remonty powinny zakończyć się we wrześniu.

źródło: ZDM

Wybudują szpital na Białołęce!

SP ZOZ Warszawa-Białołęka podpisał 31 stycznia br. umowę z wykonawcą - firmą STRABAG Sp. z o.o. na budowę szpitala jednodniowego wraz z przychodnią w Dzielnicy Białołęka.
Szpital powstanie u zbiegu ul. Białołęckiej i Przykoszarowej. Pierwsze prace w terenie rozpoczną się już w kwietniu br.
Na parterze budynku przewidziano izbę przyjęć, poradnię podstawowej opieki zdrowotnej, przychodnię wielospecjalistyczną, pracownię diagnostyki obrazowej (tomograf i rentgen), pracownię endoskopową oraz gabinety specjalistyczne. Będzie też dział farmacji szpitalnej.
Na I piętrze zlokalizowany będzie blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi do wykonywania zabiegów chirurgicznych jednego dnia oraz zabiegów w trybie hospitalizacji planowanej oraz oddział łóżkowy szpitala obejmujący 15 łóżek stacjonarnych i 10 stanowisk około-zabiegowych, a także zakład rehabilitacji. II piętro zajmą pomieszczenia administracyjne i techniczne.
Placówka będzie przyjmować pacjentów z najmniej skomplikowanymi urazami, których leczenie nie wymaga dłuższej hospitalizacji. Ratusz przeznaczył na ten cel 40 mln zł.

Materiał przygotowany na podstawie informacji Dzielnicy Białołęka
zdj. pixabay

Poszukiwany przez Policję.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie kradzieży telefonu komórkowego.

Do zdarzenia doszło 19 stycznia 2018 roku na bazarku przy ulicy Męcińskiej. Osoba na publikowanych zdjęciach najprawdopodobniej ma bezpośredni związek z tym przestępstwem. Wszystkie osoby, które rozpoznają i mogą pomóc w ustaleniu jej tożsamości proszone są o kontakt, tel.(22) 603-84-26, (22) 603-69-18 w godz.8.00-16.00, bądź drogą elektroniczną na adres: komendant.krp7@ksp.policja.gov.pl, proszę powołać się na nr sprawy DM-305/18.

źródło: pragapd.policja.waw.pl

Zaostrzenie kar dla osób znęcających się nad zwierzętami.

Wyższe kary finansowe i dłuższe więzienie dla osób znęcających się nad zwierzętami!
Sejm jednogłośnie przyjął nową ustawę, która m .in. zaostrza kary za zabicie i znęcanie się nad zwierzęciem z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku, gdy czyn popełniony jest ze szczególnym okrucieństwem, sprawcy grozi kara od 3 do 5 lat więzienia. Sejm poparł również poprawkę Platformy Obywatelskiej „dotyczącą braku możliwości posiadania zwierząt przez osoby wcześniej ukarane za znęcanie się nad nimi”. Za poprawką był sam Jarosław Kaczyński, który apelował o poparcie poprawki do swojego klubu. Sejm był wyjątkowo jednogłośny. W głosowaniu brało udział 409 posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 406 parlamentarzystów, 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu, a przeciw był tylko 1 niezrzeszony poseł.

Bezpartyjni Samorządowcy łączą siły w Warszawie.

Ponad 200 samorządowców uczestniczyło w konferencji, która została zorganizowana przez Mazowiecką Wspólnotę Samorządową i Inicjatywę Mieszkańców Warszawy oraz ruch Samorządowy Bezpartyjni.
Pełna aula Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie zgromadziła nie tylko wiele osób z różnych dzielnic Warszawy, ale także z Mazowsza i Polski. Samorządowcy ogłosili, iż: "Łączą siły i wspólnie idą do wyborów samorządowych w 2018 roku".
Przedstawiciele 22 komitetów lokalnych z Warszawy podpisali wspólną deklarację współpracy. Gośćmi konferencji byli między innymi: Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina, Robert Raczyński – Prezydent Lubina oraz Łukasz Mejza przewodniczący Klubu radnych Bezpartyjnych Samorządowców w sejmiku województwa lubuskiego.
W trakcie konferencji wypowiadało się mnóstwo znakomitych i doświadczonych samorządowców, wśród nich Piotr Basiński, lider Stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Warszawy, który nawiązał w swoim wystąpieniu do historii startów do rady Warszawy przez ruchy miejskie i komitety lokalne:
"Ostatnie wybory, w których Inicjatywa Mieszkańców Warszawy i Warszawska Wspólnota Samorządowa poszły oddzielnie pozbawiła nas szerszej reprezentacji w radzie miasta, w której zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszych dzielnic. Dzisiaj wyciągamy wnioski. Chcemy iść razem we wspólnym komitecie Bezpartyjnych Samorządowców".
Zachęcamy do przeczytania treści obu podpisanych podczas konferencji porozumień i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
27484621_10213667840763993_2127444560_ojpg
27484531_10213667565837120_721312114_ojpg
27535930_10213667566077126_124089762_ojpg
27398529_10213667843124052_434030437_ojpg
27398690_10213667532676291_1905947094_ojpg
27398548_10213667844804094_1444296706_ojpg
27484636_10213667565317107_2060425418_ojpg

Zderzenie tramwajów na Mokotowie.

Na skrzyżowaniu ulic Puławskiej i Rakowieckiej doszło do zderzenia tramwajów. 12 osób zostało rannych w wyniku zderzenia. Pasażerowie zostali przewiezieni do szpitala na badania.
Prawdopodobnie do zderzenia doszło podczas ostrego hamowania. Motorniczy był do tego zmuszony, ponieważ jeden z kierowców samochodu osobowego wymusił na nim pierwszeństwo. W związku z tym pojazd jadący bezpośrednio za tramwajem nie zdążył wyhamować i uderzył w jego tył, relacjonują Tramwaje Warszawskie.

foto: Portal Warszawski

Grypa atakuje. Przed Nami szczyt zachorowań.

Grypa atakuje osoby z każdej grupy wiekowej. Z informacji zawartych na stronie poznańskiego magistratu największą zapadalność na wirusa grypy zaobserwowano wśród dzieci, które nie ukończyły 4 lat.
Lekarze przewidują, że szczyt zachorowań na grypę nadal jest przed nami. Liczba pacjentów wzrasta z dnia na dzień.
U małych dzieci jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych jest wirus RSV, który odpowiada za wiele hospitalizacji w tej grupie.
Wirus przenosi się z osoby na osobę np. podczas kichania i kaszlu.
Najczęstsze objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, suchy kaszel, ból gardła i katar (zwykle o niedużym nasileniu).
Lekarze przypominają: jeśli nie chcesz się zarazić grypą, to w miarę możliwości unikaj dużych skupisk ludzkich i często myj ręce.

Kilka kolizji na ul. Głębockiej.

Na Głębockiej, nad Trasą Toruńską, z samochodu ciężarowego wylało się paliwo. Występują utrudnienia w głąb Białołęki, w stronę ulic Lewandów i Kąty Grodziskie.
Z ciężarówki wylało się paliwo, zrobiło się ślisko i zderzyło się co najmniej sześć samochodów.
Na miejsce przyjechały karetka pogotowia, policja i dwa wozy straży pożarnej.
Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia. Stoi jeden pas Głębockiej w kierunku ulicy Lewandów, a dodatkowo korki tworzą się na samej Trasie Toruńskiej, na zjeździe w ul. Głębocką.